Wycieczki

Włodarze tutejszego regionu przygotowali dla turystów lubiących wycieczki rowerowe, trasę wokół jeziora „LUBIE” liczącą 50 km o skali trudności oznaczonej kolorem czerwonym.

Okoliczne lasy idealnie nadają się na piesze wędrówki. W drzewostanie dominują sosny, tworzące często wraz z bukami, dębami i brzozami piękne partie lasów mieszanych. Rosną tu również: graby, lipy, topole, jesiony i klony, oraz gatunki atlantyckie, związane z oddziaływaniem klimatu morskiego. Są to m.in.: żarnowiec rozesłany, jasnowiec włosisty i śmiałek goździkowy, oraz storczyk purpurowy.

Grzybobrania

We wrześniu i październiku zapraszamy na grzyby.

Wokół ośrodka rosną bogate w grzyby lasy sosnowe, bukowo-dębowe, brzozowe, w których jest obfitość podgrzybków, borowików, kań, gąsek, rydzów, kozaków, kurek, maślaków, a nawet rydzy, kozich bród, opieńków, zielonek.

Na zrębach i poboczach dróg wiodących przez buczyny pospolite są czubajki kanie a także rydze.

Żeglowanie

Kształt i układ jeziora (14,7 km długości) oraz kierunki wiejących wiatrów stwarzają doskonałe warunki do żeglowania.

Głębokość jeziora w toni – do 42 m. Podejście do naszego portu – 0,7 – 1 m.

Ośrodek posiada SLIP, co zapewnia wygodne wodowanie sprzętu pływającego z lawety samochodowej.

Na jeziorze zazwyczaj wieją zachodnie wiatry wzdłuż osi jeziora.

Od plaży ośrodka w jeziorze na długości 400m rozciąga się płytkie ploso o głębokości 1,2 m, bezpieczne dla początkujących – profesjonaliści surfują po pełnej toni.

Kajakarstwo

Na terenie ośrodka znajduje się  wypożyczalnia sprzętu wodnego: łodzie wiosłowe z możliwością montażu silnika spalinowego lub elektrycznego, kajaki jedno i dwuosobowe plastikowe, rowery wodne.

Ośrodek posiada kamizelki ratunkowe i asekuracyjne.

W okolicach miejscowości Gudowo rzeka Drawa wpływa do jeziora, a w odległości kilkuset metrów od Ośrodka Wypoczynkowego Lubie wypływa w dalszą drogę ku morzu, przepływając przez odcinek Poligonu Drawskiego. Odcinek od ujścia z Jeziora Lubie jest najbardziej malowniczym, trudnym, przeznaczonym dla profesjonalistów odcinkiem spływu. Na spływ kajakowy tym odcinkiem wymagane jest specjalne zezwolenie, które pomagamy uzyskać naszym gościom.
Jezioro Lubie jest jedynym jeziorem pojezierza na którym można używać silników spalinowych do łodzi.

Wędkowanie

W jeziorze występują liczne gatunki ryb. Możesz tutaj złowić okazy takich gatunków jak: szczupak, sandacz, węgorz, leszcz, lin, okoń, płoć, certa i krasnopióra. Ośrodek wynajmuje łodzie wędkarskie na dobę lub dłuższy okres.

Sprzedaż zezwoleń na amatorski połów ryb – 3, 7, 14 dniowe i całoroczne prowadzi Przesiębiorstwo rybackie Złocieniec.